ISKAT.COM POSXTA.COM CXAT.COM IGOROD.COM blitz60.gif (3130 bytes) slovio.com UNIVERZI.GIF (5748 bytes)

home.gif (928 bytes)
Start
Gramatia
Tekstis
Pravopis
Cxislos
Slovknig
Opis
Klubis
Linkis
Pomoc
Voprosis
Izdatelis
Putnik
Besedenie o Slovio jazika
-
Perebukvanie
-
fl-ru.gif (852 bytes) Bulgaria
Russian and Bulgarian Translit

-
SLAVSK.COM Slavianstvo: stranka dla vse Slavianis.
MED6010.GIF (837 bytes)
CASI-1A.GIF (14484 bytes)

Kliknite na obrazok a dozviete sa co pise o Slovio casopis ExtraPlus.
xplus-0410-01t.jpg (18711 bytes)

Život c. 02 rocník 2005 Nasleduje kopia clanku o jazyku Slovio ktory bol publikovany v Slovenskom casopise Zivot v cisle 2/2005. Original clanku si mozete precitat ak kliknete na tuto obalku Zivota.

OHLASY NA CLANOK

 

Na počiatku bude slovo

'Musí sa štyristo miliónov Slovanov učiť cudzie jazyky?“ pýta sa Mark Hučko (55). Nie je vyštudovaný lingvista, ale má silne vyvinutý vzťah k jazykom, najmä k ich zjednodušovaniu.
-

home.gif (928 bytes)
Start
Slovio Grammar.
TEXTS. Sample Slovio texts.
SPELLING and transliteration. Slovio alphabet.
NUMBERS. Slovio numbers.
Dictionary
SUMMARY information about the language Slovio.
Slovio CLUBS around the World. Join a club.
LINKS to linguistic pages. Language links.
HELP US. DONATE. POMOC.
FAQ - frequently asked questions
Information for publishers.
Traveller
Discussing Slovio language.
-
Translit program
-
ACC-1A.GIF (17738 bytes)
MED6010.GIF (837 bytes)
66TOWN01.GIF (5043 bytes)
MED6010.GIF (837 bytes)
MAXI-1A.GIF (8943 bytes)
MED6010.GIF (837 bytes)

Slovenska diskusijna skupina

Slovio: povod

GAL-120A.GIF (6375 bytes)
-
QuickLanguage.com - free online language courses
-
120pvirus1f.gif (2123 Byte)
-
zvestia.com = mezxunarodju zvestis i gazet
-
MLODICA.COM - BEAUTY CONTEST
-
ISKAT - SEARCH ENGINE - SUCHMASCHINE - HLEDEJ - ISKANIE
-


"Nasx otec ktor es om nebes, / Sviatju es tvoi imen. / Tvoi krolenie pridib. / Tvoi vola bu na Zemla takak om nebes. / Daj nams nasx denju hleb. / I uprostij nams nasx grehis ... Zdá sa vám to povedomé, ale neviete, v ktorom zo slovanských jazykov otčenáš takto znie? V žiadnom a vo všetkých. Slovák Mark Hučko po tom, čo v roku 1984 vydaním knihy Blitz English zjednodušil vyučovanie angličtiny, v roku 2000 zverejnil na internete (www.slovio.com) lingvistický projekt, ktorý mnohí nazývajú slovanské esperanto. Vytvoril medzinárodný jazyk, ktorým sa dá písať aj čítať. SLOVIO. Je založený na najrozšírenejšej európskej jazykovej skupine, ale obsahuje aj medzinárodne známe slová z angličtiny, francúzštiny, nemčiny či španielčiny. Jednotný počítačový fonetický prepis vyriešil mäkkosť slovanských slov. Písmenko x, pre nás neprirodzené, použil ako "zmäkčovadlo“, keď "sx“ sa číta ako š, "cx“ a "zx“ ako č a ž. V sloviu neexistuje mäkké a tvrdé i. Cxarovne, zxe?

SLOVANSKÁ RÔZNORODOSŤ

"Dlho som uvažoval o zblížení slovanských gramatík,“ priznáva Mark Hučko. "V roku 1999 som vďaka rozvoju počítačovej techniky zjednodušil všeslovanskú gramatiku a pravopis natoľko, aby bola jednoduchšia než esperanto a ľahšia ako angličtina.“ Tvrdí, že zámerom nie je nahradiť slovanské národné jazyky, ale doplniť ich a upútať pozornosť zahraničných investorov na slovanské krajiny, kde sú široké ekonomické možnosti. Dohovoriť sa v prostredí, kde človek podniká, je výhodou. "Prečo Amerika ekonomicky predbehla Európu? Výhodou je jednotný jazyk,“ poukazuje. "Slovanské jazyky sú ťažké, ich gramatika a pravopis sú komplikované. Slovania používajú dve abecedy, mäkčene a iné znaky, čo je v dobe počítačovej komunikácie nepraktické. Cudzincov to mätie,“ hovorí človek, ktorý medzi cudzincami pôsobí 36 rokov. Pozná nielen západnú, ale aj východnú mentalitu, veď precestoval takmer celý svet. "Inšpirovaloma to. Viem, že ľudia musia medzi sebou komunikovať,“ tvrdí.
 
DOBRODRUŽSTVO JAZYKA
Hučkov život sa zdá veľkým dobrodružstvom. V Kanade, ktorú si v auguste 1968 zvolil za cieľ emigrácie preto, lebo tam nebola povinná vojenská služba, vyštudoval výpočtovú techniku, genetiku a biológiu. Pôsobil v biologickom laboratóriu, v Kanade a Amerike predával nehnuteľnosti, pred argentínskobritskou vojnou učil deti na Falklandoch po anglicky, v Európe s knihou Blitz English "rozčúlil“ jazykové školy a dnes sa živí programovaním vo Švajčiarsku. Je členom Mensy, združenia ľudí s nadpriemerným IQ, a tvrdí, že ozajstným dobrodružstvom bude rozšírenie slovia. "Predstavte si tie možnosti,“ hovorí. "Napríklad časopis zrozumiteľný pre stámilióny Slovanov či nové šance pre spevákov a kapely na presadenie sa mimo hraníc svojich malých národov.“ Pán Hučko vie, že jazyk sa nezavádza oficiálne, nasilu, že sa musí vytvoriť základňa ľudí, ktorí ho začnú používať. Účinnou cestou môže byť podpora televízie. A piesne, básne, novinové články... Už existuje preklad hitu speváka Manu Chao Me Gusta te. V sloviu Lubovijm te. Hľadá sa kapela, ktorá ho naspieva. Uspeje?

Svetobežník zo Slovenska tvrdí, že najkrajšie sú Slovenky. S jednou z nich sa aj oženil.
Svetobežník zo Slovenska tvrdí, že najkrajšie sú Slovenky. S jednou z nich sa aj oženil.

NEDÔVERA LINGVISTOV
"Od Prahy po Vladivostok, od Severného mora po Stredozemné by sa mohlo štyristo miliónov Slovanov zo štrnástich štátov v krátkom čase dohovoriť jednou rečou,“ tvrdí Mark Hučko. Slovio je založený na kompromisoch medzi slovanskými jazykmi, hoci na prvý pohľad prevláda ruština. "To je v poriadku, ruština je zo slovanských jazykov najrozšírenejšia,“ povedal Ján Doruľa, riaditeľ Slavistického kabinetu Slovenskej akadémie vied. Podľa neho však Slovania nepotrebujú esperanto, lebo aj tak sa medzi sebou dorozumejú. Naši jazykovedci sú nedôverčiví. Slovio nie je prvý pokus o všeslovanský jazyk. Už tu boli Proslava či Glagolica, hoci nedosiahli prepracovanosť slovia. "Slovio sa stáva čoraz známejšie, diskutuje sa o ňom v encyklopédiách, mám ohlasy z rôznych kútov sveta. Slovenskí jazykovedci nespolupracujú, ale pomáhajú mi profesionáli z iných krajín,“ uvádza pán Hučko. Slovio má už vyše dvadsaťtisícovú slovnú zásobu a nové výrazy pribúdajú.

ŠANCA PRE SVET?
Angličtina sa podľa Marka Hučka rozšírila po svete silou zbraní, expanziou britskej ríše, dnes silou ekonomiky. Má viacero úrovní. Najnižšia, určená pre slúžky, robotníkov a otrokov, je jednoduchá. Na opačnom konci je právnická angličtina, ktorej rozumejú menej než dve percentá po anglicky hovoriaceho obyvateľstva – vládnuca elita. Ak má byť angličtina univerzálnym jazykom, vraj hrozí, že svetom bude manipulovať skupina ľudí s patentom na najvyššiu formu angličtiny. Ani čínština nie je alternatíva, hoci je skupinou jazykov, ktorou sa vo svete hovorí najviac. Čínania si v nárečí sami sebe nerozumejú, ich písmo sa svet učiť nechce. Esperanto, pozliepané z množstva jazykov, je jednoduché, ale nemá prirodzenú základňu ľudí. Slovio túto základňu má. Po celom svete. Má logickú stavbu, používa zvuky, jednoduché aj pre Neslovanov, je prispôsobené pre počítače a už vznikli prvé porovnávacie slovníky. Na čo čakať? Din, dva, tri, cxtir, piat, sxes, siem, vos, dev, des, sxtart!

Život c. 02 rocník 2005 Hore je kopia clanku o jazyku Slovio ktory bol publikovany v Slovenskom casopise Zivot v cisle 2/2005. Original clanku si mozete precitat ak kliknete na tuto obalku Zivota.

OHLASY NA CLANOK

Slovenska diskusijna skupina

================================
SlovenskySlovenske zhrnutie jazyka Slovio.

zemla.gif (24934 bytes)Novy medzinarodny jazyk je tu!

Novy medzinarodny jazyk rychlo dobija svet! Najprv tu bol Volapuk, Esperanto a Ido. Teraz je tu SLOVIO! Hoci Esperanto a ine planovane jazyky boli skvelym napadom, mohli ste ich vyuzivat iba na jednom mieste: pri rozhovore s inymi esperantistami. Pretoze boli vytvorene z mnohych nepribuznych jazykov, nikto ich nemohol pochopit, ani pouzivat bez nejakej snahy. SLOVIO je jedinym planovanym jazykom, ktory mozte okamzite kazdodenne vyuzivat! Hned ako sa naucite Slovio, mozete komunikovat s viac ako 400 milionmi ludi okolo sveta. Od Prahy po Vladivostok, od St.Petersburgu cez Varsavu po Varnu.Od Stredozemneho a Severneho mora po Pacifik. Preto lebo SLOVIO je zalozene na velmi podobnych europskych Letters - Bukvas(Slovanskych) jazykoch, moze byt okamzite pouzivane po celom svete. Budete ohromeny, kolko ludi vam bude rozumiet, kolko ludi sa bude s vami rozpravat! SLOVIO otvori novy svet pre vas, pre vas obchody, pre vzdelavanie, pre potesenie. SLOVIO je planovany jazyk zvoleny pre modernych ludi. Jednoducha, logicka gramatika, jednoduche foneticke citanie, podobne na mnohe europske jazyky. Naucte sa SLOVIO teraz!

Kto sa uci Slovio?

Uz vieme o tisicoch ludi po celom Svete ktori sa ucia Slovio. Preco? Lebo je 10x jednoduchsie nez tradicne slovanske jazyky a 5 az 10 krat jednoduchsie ako Anglictina, Nemcina, Spanielcina, Francuzstina alebo Cinstina. Slovio je najjednoduchsi Svetovy jazyk, ktory ma pravidelnu gramatiku, jednoduche pisanie a ktory je zrozumitelny 400 milionom ludi bez ucenia. Uz vieme aj o stovkach Madarskych obcanov ktori sa ucia Slovio aby sa dorozumeli so 400 milionmi Slovanskych susedov, vratane Slovakov.

PRIKLADY:  TEXT  WORD

Slovio: Strucny suhrn.

Medzinarodny jazyk Slovio bol vytvoreny vdaka vedcovi a lingvistovi Markovi Huckovi. Je to jazyk, s ktorym sa da aj pisat aj citat.

Tento prakticky a lahky jazyk je jedinecny. Slovio, na rozdiel od ostatnych planovanych jazykov, je zalozene na obmedzenom pocte rozsirenych, pribuznych a prirodzenych (Slovanskych) jazykoch, a to je dovodom preco nim mozte komunikovat s viac ako 400 milionmi ludi okolo sveta hned ako sa ho naucite.

Malemu mnozstvu slovicok, ktore nasleduju zakladnu gramatiku je urcene zahrnovat viac uzitocne a frekventovane slova.Su dostatocne na ziskanie velmi potrebnych vedomosti o Slovio; dost na porozumenie mnohych obvyklych textov a na zaciatok korespondencie v tomto jazyku.

Slovnik Slovio je zalozeny na najvacsej europskej jazykovej skupine (Slovanke Jazyky), a obsahuje mnoho medzinarodne znamych slov z latinciny, anglictiny, francuzstiny, nemciny, spanielciny, atd. Pretoze Slovio je zalozene hlavne na vzajomne zrozumitelnych slovanskych jazykoch, hned ako sa niekto nauci Slovio je schopny komunikovat s viac ako 400 milionmi ludi okolo sveta,v takych krajinach ako: Polsko,Rusko,Ukrajina, Cesko, Bulharsko, Slovensko, Chorvatsko, Macedonsko, Bosna, Slovinsko, Kazachstan, Bielorusko, Moldavsko,atd.

Aj ta najnovsia Slovio verzia potrebuje vylepsenia a neustale sa na nej pracuje a vylepsuje sa.Vasa spolupraca a navrhy su vitane.Kontaktujte nas prosim na: info@slovio.com Dakujeme vam za vase konstruktivne prispevky.

Abeceda a vyslovnost.

Slovio ma rovnaku abecedu ako je v anglictine, cize taku aka moze byt pisana a citana na kazdom pocitaci na svete:
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Avsak z hornych pismen(okrem cudzich slov)sa casto vyuzivaju len nasledovne pismena:
a b c cx d e f g h i k l m n o p r s sx t u v y z zx

cx - ako Slovenske CX-A1.GIF (1112 bytes) alebo ako anglicke "ch" v slove cheese
sx - ako Slovenske SX-A1.GIF (1083 bytes) alebo ako anglicke "sh" v slove ship
zx - ako Slovenske ZX-A1.GIF (1301 bytes) alebo ako anglicke "s" v slove usual
c - ako Slovenske "c" alebo ako anglicke "ts" v slove cats
g - ako Slovenske "g" alebo ako anglicke "g" v slove gorilla, get, give
j - ako Slovenske "j" alebo ako anglicke "y" v slove yes, yeast
h - zalezi od hovoriaceho, moze byt vyslovene ako Slovenske "h" alebo "ch", ako anglicke "h", spanielske "j", nemecke "h"/"ch".

Dalsie moznosti:
jx - moze ale nemusi byt nahradene namiesto "dzx" v cudzich slovach aby to vylepsilo porozumenie. Napriklad jxet, jxus atd.
wx - nahradzuje "sxcx"  v niektorych slovanskych menach alebo slovach. Je to iba na zjednodusenie pisania. V Slovio slovach sa wx nenachadza, iba v dovezenych Slovanskych slovach a menach.

ine spoluhlasky su viacmenej ako v anglictine (ci v Slovencine)

Samohlasky: a, e, i, o, u - viacmenej ako v taliancine, spanielcine, polstine, nemcine, a v Slovencine. Slovio sa pise bez diakritiky, teda v Slovio nie su ani ziadne dlzne ani mäkcene, a vyuziva sa standardna pocitacova abeceda (americka alebo ina klavesnica). To je dovodom, preco Slovio moze byt pisane, posielane, alebo prelozene medzi pocitacmi a programami, alebo zobrazene na internete bez akychkolvek tazkosti.

prizvuky / zdoraznovanie (Diskutuje sa.)
Nie je ziadny predpisany prizvuk, je mozno to vyslovovat roznymi sposobmi.

O autorovi a o povode jazyka.

Slovenska diskusijna skupina
 

 

A A
adresse Adresse adres address adresa
alphabet Alphabet alfabet alphabet abeceda
avril April april April apríl
art Kunst art art umenie
aout August august August august
autobus Bus autobus bus autobus
arret de bus Bushaltestelle autobus-ostanka bus stop autobusová zastávka
B B
basket-ball Basketball basketbol basketball basketbal
bassin Teich bazen pool bazén
bébé Baby, Säugling bebi baby bábätko
pauvre arm bedaju poor chudobný
courir rennen begit run utekať
blanc, blanche weiss belju white biely
prendre nehmen berit take zobrať
sans ohne bez without bez, bezo
bon marché billig bez-dragoju cheap lacný
sauf, sur sicher bezopasju safe bezpečný
taureau Stier bik bull býk
j'étais, il était ... ich war, sie war... bil was bol, bola
nous étions ... wir, sie waren ... bil were boli
forme du verbe "be" Form von "be" bil was tvar slovesa BE
forme du verbe "be" Form von "be" bil were tvar slovesa BE
faire (passé) tat bil delat did robil
billet Fahrkarte bilet ticket lístok
passé Vergangenheit bil-vrem past minulosť
rapide schnell bistrju quick rýchly
vitesse Geschwindigkeit bistrost speed rýchlosť
remercier danken blagodarit thank ďakovať
brillant glänzend blestju shiny lesklý
pres, pres de nahe bliz near blízko
riche reich bogatju rich bohatý
malade krank bolezju sick chorý
douleur, faire mal, Schmerz, schmerzen bolit ache bolesť, bolieť
dispute, se battre kämpfen, streiten borbat fight hádať sa, biť sa, bojovať
frere Bruder brat brother brat
camion LKW brem-voz truck nákladné auto
raser rasieren britvat shave holiť (sa)
(mot pour le futur) werden, wird bu will bude
etre sein but be byť, existovať
bouteile Flasche butilka bottle fľaša 
avenir Zukunft bu-vrem future budúcnosť
C C
embrasser küssen celuva kiss bozk, bozkávať
prix Preis cen price cena
couter, prix kosten cenit cost stáť (peniaze)
centre Mitte, Zentrum centr center prostriedok
couleur Farbe cvet color farba
thé Tee cxai tea čaj
heure Stunde cxas hour, hours hodina 
heure Uhr cxas o'clock hodina 
souvent oft cxasto often často
tasse Becher, Tasse cxasxa cup hrnček
cheque Scheck cxek cheque šek
attendre (jusque) warten cxekat wait čakať
que (plus que...) als cxem than než
noir schwarz cxernju black čierny
rouge rot cxervenju red červený
brosse Bürste cxetka brush kefa  
quart Viertel cxetvert quarter štvrťka
numéro, nombre Nummer cxislo number číslo
propre sauber cxistju clean čistý
lire lesen cxitat read čítať
homme Mensch cxlovek human človek
gens Leute cxlovekis people ľudia
a qui, de qui wessen cxoi whose čí
quatre, 4 vier cxtir four štyri
jeudi Donnerstag cxtirek Thursday štvrtok
sentir fühlen cxutit feel cítiť (sa)
D D
oui ja da yes áno
loin, lointain entfernt dalkju far ďaleko
lontain du fern von dalkuo ot far from ďaleko od
décembre Dezember decembr December december
fabriqué gemacht delalju made vyrobený
fait de, fait en gemacht aus delalju iz made from urobený z
faire tun delat do robiť
faire (3eme pers.) tut delat does robí, činí
faire machen delat make robiť
jour, journée Tag den day deň
argent Geld dengi money peniaze
manche Griff derzxak handle držadlo
tenir halten derzxit hold držať
garder, continuer behalten derzxit keep ponechať si
dix, 10 zehn des ten desať
enfant Kind dete child dieťa
neuf, 9 neun, 9 dev nine deväť
sauvage wild dikju wild divoký
fumée, fumer Rauch, rauchen dim smoke dym, fajčiť
un, une, 1 ein din one jeden
simple course (billet) einfach (Fahrkarte) din-storonju one way jednosmerný
trou Loch dira hole diera, jama
distance Abstand distancia distance vzdialenosť
pour für dla for pre
aujourd'hui heute dnes today dnes
fond Boden dno bottom dno
fond Unterseite, Boden dnoju storon bottom side spodná strana
jusqu'a ce que bis do till po (časovo)
adieu ade do videnie bye-bye zbohom
au revoir auf Wiedersehen do videnie see you dovidenia
bon gut dobrju good dobrý
c'est bon gut dobruo O.K. v poriadku
docteur Doktor doktor doctor doktor (-ka)
en bas, plus bas hinunter dol down dolu
dollar Dollar dolar dollar dolar
long lang dolgju long dlhý
vallée Tal dolina valley údolie
falloir müssen dolzx have to musieť
bâtiment Gebäude dom building budova
maison Haus dom house dom
demeure Heim domo home domov
vivre wohnen, leben domovit live žiť, bývať
lettre Brief dopismo letter list (poštový)
route Landstrasse dorog road cesta
façon, chemin Art & Weise, Weg dorog way spôsob, cesta
assez genug dostacx enough dosť
toucher berühren dotik touch dotknúť (sa)
pluie, pleuvoir Regen, regnen dozxd rain dážď
douche Dusche dozxdin shower sprcha
couteux teuer dragoju expensive drahý (peniaze)
arbre Baum drev tree strom
bois Holz drevno wood drevo
deux, 2 zwei, 2 dva two dva
deuxieme zweite dvaju second druhý
aller-retour(billet) Rückfahrt(-Karte) dva-sposobju two way dvojsmerný
porte Tür dver door dvere
(se) deplacer, déménager bewegen dvigat move pohybovať (sa)
cour (de maison) Hof dvor yard dvor
E E
nourriture Essen eda food jedlo
manger essen edat eat jesť
2eme classe zweite Klasse ekonomju economy 2.trieda (letenka)
(je) suis (ich) bin es am tvar slovesa BE
sommes, sont ... (wir, ihr...) sind es are tvar slovesa BE
(il, elle) est (er, sie..) ist es is je (existuje)
si wenn (Bedingung) esli if ak (podmienka)
encore noch esxte still stale
F F
haricots Bohnen fasolis beans fazuľa
février Februar februar February február
film Film film movie film, kino
phonétique phonetisch fonetikju phonetic fonetický
forme Form form shape tvar, obrys
football Fussball futbol football fotbal
G G
serpent Schlange gad snake had
garage Garage garazx garage garáž
gaz Gas gaz gas plyn
quand, lorsque wann, wenn gda when kedy, keď 
ou wo gde where kde
lisse eben, glatt gladju smooth hladký
affamé hungrig glodju hungry hladný
tete Kopf glov head hlava
profond tief glubinju deep hlboký
fou, folle Verrückter glupnik fool blázon
en colere verärgert gnevju angry nahnevaný
deviner, penser raten, denken godat guess odhadovať
haut hinauf gor up hore
montagne Berg gora mountain hora
chaud heiss goracxju hot horúci
montagneux hügelig goraju hilly kopcovitý, hornatý
amer bitter gorkju bitter trpký
petit pois Erbsen goroh peas hrach
Monsieur, M. Herr gospic Mister (Mr) Pán
Mme. Mlle. Frau, Fräulein gospica Miz  (Ms) pani
pret bereit gotovju ready hotový
boeuf Rindfleisch goviadivo beef hovädzie
frontiere Grenze granc border hranica
passage de la frontiere Grenzübertritt granc-perehod border crossing hraničný prechod
sale schmutzig grazju dirty špinavý
ville Stadt grod town mesto
fort (son) laut gromkju loud hlasný
rude rauh grubju rough drsný
caoutchouc Gummi gum rubber guma
parler sprechen gvorit speak hovoriť
parler de sprechen über gvorit o speak about hovoriť o
clou Nagel gvozd nail klinec 
H H
pain Brot hleb bread chlieb
froid kalt holod cold chladný, studený
hôtel Hotel hotel hotel hotel
vouloir wollen hotit want chcieť
revers Rückseite hrebet backside zadná strana
et und i and a
I I
parce que weil ibo because pretože
allons ... ! lass uns ... ! idijme! let's robme!
aller gehen, fahren idit go ísť
marcher gehen (zu Fuss) idit walk kráčať
aiguille Nadel igla needle ihla
jouet Spielzeug igralka toy hračka
jouer, jouer de... Spiel, spielen igrat play hrať (sa)
ou oder ili or alebo
avoir haben imat have mať, vlastniť
nom Name imen name meno
différent verschieden inju different odlišný
autre andere inju other iný
outil Werkzeug instrument tool nástroj
chercher suchen iskat look for hľadať
réparer reparieren ispravit fix opraviť
choisir wählen izberit choose vybrať (si)
creux hohl izdolbilju hollow dutý
J J
je, moi ich ja I ja
pomme Apfel jablok apple jablko
oeuf Ei jaicos eggs vajcia
janvier Januar Januar January január
lézard Eidechse jasxter lizard jašterica
lui ihm, ihn jeg him jemu, jeho
a lui sein jegoi his jeho 
sud Süd jug South juh
juillet Juli Juli July júl
juin Juni Juni June jún
jeune fille ou, garçon(13-19 ans) Junge / Mädchen (13-19 Jahre) junosx teenager chlapec / dieuča (13-19 rokov)
K K
armoire Schrank kabinet closet skriňa
comment wie kak how ako
Comment allez vous? Wie geht's? kak vams? how are you? ako sa máš
pierre Stein kamen stone kameň
canoë Kanu kanoe canoe kanoe
poele Pfanne kastrul pan panvica
pot Pfanne (tief) kastrul pot hrniec
brun braun kasxtanju brown hnedý
jeter (faire voler) werfen kidat throw hodiť
aigre sauer kislju sour kyslý
classe Klasse klas class trieda
clef Schlüssel klucx key kľúč
livre Buch knig book kniha
bouton Knopf knopka button gombík 
a (direction) nach, zu ko to k, ku, do (smerom)
cafém Kaffee kofe coffee káva
gâteau Kuchen kolacx cake koláč
roue Rad koles wheel koleso (na aute)
piece Zimmer komnat room izba
cheval Pferd kon horse kôň
fin Ende, enden konc end koniec
container Behälter kontainer container nádrž
continent Kontinent kontinent continent kontinent, svetadiel
étain, boîte Blech, Büchse konzerv tin plechovka, plech
navire Schiff korab ship loď
os Knochen kost bone kosť
panier Korb kosx basket kôš
chemise Hemd kosxul shirt košeľa
chat Katze kot cat mačka, kocúr 
navire spatial Raumschiff kozmos-korab spaceship vesmírna loď
peau Haut kozxa skin koža
pays, campagne Land krain country krajina, vidiek
beau schön krasivju beautiful prekrásny
court kurz kratju short krátky
vache Kuh krava cow krava
creme Creme krem cream krém
sang Blut krev blood krv
aile Flügel krilo wing krídlo
couvercle Decke, bedecken krisx cover pokrývka
toit Dach krisxa roof strecha
courbé gebogen krivju bent zohnutý
boîte Schachtel krob box škatuľa
lapin Kaninchen krolik rabbit zajac
rond, autour de rund, rundherum krugju round okrúhly; okolo 
qui wer kto who kto
lequel, lesquels... welche ktor which ktorý
cuisine Küche kuhna kitchen kuchyňa
WC, salle de bain Badezimmer kupalna bathroom kúpeľňa
acheter kaufen kupit buy kúpiť
poulet Küken, Huhn, Hahn kurk chicken kurča
direction Richtung kurs direction smer
morceau Stück kusok piece kúsok
buisson Busch kust bush krík (krovie)
coin Ecke kut corner kút, roh (domu)
carré viereckig kvadratju square štvorcový
qualité Qualität kvalit quality kvalita
quantité Quantität kvantit quantity množstvo
fleur Blume kvit flower kvet
L L
lampe Lampe lamp lamp lampa
glace Eis led ice ľad
glaciere,frigidaire Eisschrank lednek icebox chladnička
clair,léger,lumiere Licht, leicht lehkju light svetlo; ľahký
foret Wald les forest les
avion Flugzeug letidlo airplane lietadlo
aéroport Flughafen letisxtie airport letisko
voler fliegen letit fly letieť
été Sommer leto summer leto
gauche linke Seite lev-bok left side ľavá strana
etre couché liegen, legen lezxit lay ležať
n'importe quel irgendein lib any hocijaký
visage Gesicht lico face tvár 
citron Zitrone limon lemon citrón
ligne, cordon Reihe, Schnur lina line čiara
feuille Blatt list leaf list (zo stromu)
cuillere Löffel lizxka spoon lyžica
bateau Boot, Schiff lodka boat čln
casser brechen lomit break zlomiť
pelle Schaufel lopata shovel lopata
aimer (faible) gern haben lubit like mať rád
amour, aimer (fort) lieben, Liebe lubov love láska; milovať
lune Mond Luna Moon Mesiac (na oblohe)
M M
mai Mai mai May máj
le plus am meisten maks the most najviac
petit klein malju small malý
un peu, petit ein bisschen, klein maluo little malý; trochu
mere Mutter mama mother matka
mars März Marc March marec
beurre Butter maslo butter maslo
machine Maschine masxin machine stroj 
matiere Material materia material material
lent langsam medlju slow pomaly
me, moi mich, mir mene me mne, mňa
moins weniger mensx less menej
menu Speisekarte menu menu jedálny lístok
mort tot mertvju dead mŕtvy
laid hässlich merzkju ugly škaredý
mois Monat mesacx month mesiac (kalendárny)
place Platz mesto place miesto
metal Metall metal metal kov
entre zwischen mezx between medzi
nous wir mi we my
balle Ball miacx ball lopta 
mou, molle weiche miakju soft mäkký
chair (humain) Fleisch (Mensch) miaso flesh mäso (ľudské)
viande (animal) Fleisch (Tier) miaso meat mäso 
savon Seife milo soap mydlo
le moins am wenigsten min the least najmenej
minute Minute minut minute minúta
bol Schüssel miska bowl miska
penser denken mislit think myslieť
penser a nachdenken über mislit o think about myslieť na
lait Milch mlek milk mlieko 
garçon Junge mlodic boy chlapec
jeune fille Mädchen mlodica girl dievča
jeune jung mlodju young mladý
beaucoup viel mnog much veľa
tres sehr mnog very veľmi
beaucoup viele mnogju many veľa
ma, mon, mes mein moi my môj
mouillé nass mokrju wet mokrý
marteau Hammer molot hammer kladivo
dire sagen molvit say povedať
dire de sagen über molvit o say about povedať o
joindre, réparer zusammensetzen, reparieren montirit put together dať dohromady
carotte Karotte morkva carrot mrkva
pont Brücke most bridge most
motocyclette Motorrad motocikl motorcycle motorka 
moteur Motor motor motor motor
pouvoir können mozx can môcť, môže
pouvoir (passé) können (vergangen) mozxbi could tvar slovesa CAN
possible möglich mozxju possible možný
peut-etre vielleicht mozxuo maybe možno
insecte Wanze, Insekt muhak bug chrobák, hmyz
insecte Insekt muhak insect hmyz
muscle Muskel muskul muscle sval
musique Musik muzik music hudba
homme Mann, Männer muzx man muž
mâle männlich muzxju male mužský rod
N N
sur auf, an na on na
en haut; au-dessus de über nad above nad
par-dessus, diviser über nad over delené
trouver finden naidit find nájsť
nous uns nams us nám, nás
chaussette Socke nanog sock ponožka
boire, boisson trinken, Getränk napitok drink piť, nápoj
notre, nos unser nasx our náš
visite Besuch, besuchen navestit visit navštíviť
non, aucun, pas nein, kein ne no nie, nijaký
(ne)......pas nicht ne not nie, ne-
ne pas pouvoir, (permission) nicht dürfen ne dolzx must not nesmie 
ciel sichtbarer Himmel nebo sky obloha
dimanche Sonntag nedelek Sunday nedeľa
peu wenig neskolk few málo
quelque; un peu etwas neskolk some nejaký
jamais nie nigda never nikdy
fil Faden nitka thread niť
mais aber no but ale
nuit Nacht nocx night noc
pied Fuss nog foot chodidlo
jambe Bein noga leg noha (celá )
ongle Fingernagel nogot fingernail necht
botter treten nog-udar kick kopať (nohou)
normal normal normalju normal normálny
nez Nase nos nose nos
novembre November novembr November november
nouveau neu novju new nový
couteau Messer nozx knife nôž
cisoires, ciseaux Schere nozxnici scissors nožnice
zéro Null nul zero nula
O O
image Bild obraz picture obraz
soulier Schuh obuvka shoe topánka 
oeil Auge ocxis eyes oči
vetements Kleider odev clothes šaty, oblečenie
robe Kleid (Frau) odev dress šaty, obliekať (sa)
habiller anziehen odevit put on obliecť
meme derselbe odnakju same rovnaký 
feu Feuer ogen fire oheň
allumette Streichholz ogen-palka match zápalka
clôture Hecke ograd fence plot
jardin Garten ogrod garden záhrada
océan, mer Meer, Ozean okean ocean oceán
fenetre Fenster okno window okno
environ ungefähr okol about okolo
octobre Oktober oktobr October október
huile Oel oliv oil olej
il er on he on
elle sie (Frau) ona she ona
elle, a elle sie, ihr onaf her jej, ju
ils, elles sie (pl.) oni they oni
eux, les ihnen onif them ich, im
a eux ihr onivoi their ich (vlastníctvo)
le, la es ono it ono, to
son, sa, ses sein onoi its onoho, toho
danger Gefahr opasie danger nebezpečenstvo
décrire beschreiben opisat describe opísať
orange Orange, orangefarbig oranzx orange pomaranč,-ový
noix Nuss oreh nut orech; blázon
automne Herbst osen autumn jeseň 
personne Person osoba person osoba
rester bleiben ostatit stay zostať
aigu,-e scharf ostrju sharp ostrý
de von ot from od, z
loin de.... weg von, nicht auf ot off preč; (vypnúť)
défaire rückgängig machen ot-delat undo od-urobit
défaire rückgängig machen ot-delat unmake „od-urobit“ 
pere Vater otec father otec
partir (ver)lassen otidit leave odísť, opustiť
jeter (de côté) wegwerfen otkidat throw away odhodiť
ouvrir la serrure aufschliesen ot-klucxit unlock odomknúť
déshabiller ausziehen ot-odevit take off vyzliecť; odletieť
répondre a, réponse Antwort, antworten otvet answer odpoveď, odpovedať
défaire (noeud) lösen (Knoten) ot-viazit untie rozviazať
ouverture Oeffnung otvir opening otvor, diera
ouvrir öffnen otvirit open otvorený; otvoriť
mouton Schaf ovec sheep ovca
lac See ozero lake jazero
P P
tomber fallen padat fall spadnúť
doigt Finger palc finger prst
bruler brennen palit burn páliť
combustible Treibstoff palivo fuel palivo
bâton Stab palka stick palica, tyč
pardessus, manteau Mantel palto coat kabát
papier Papier papir paper papier
passeport Reisepass pasport passport pas
fourneau de cuisine Herd pecxina stove sporák
cuire (au four) backen pecxit bake piecť
trop zu (viel) peremnog too príliš
porte-plume,crayon Kugelschr.,Stift pero pen pero
premier,-ement zuerst, erst perv first prvý
chien Hund pes dog pes
sable Sand pesok sand piesok
cinq, 5 fünf piat five päť
vendredi Freitag piatek Friday piatok
épice Gewürz pikant spice korenie
écrire schreiben pisat write písať
biere Bier pivo beer pivo
plafond Zimmerdecke plafon ceiling strop
planete Planet planet planet planéta
plastique Plastik plast plastic umelá hmota
payer zahlen platit pay platiť
nager schwimmen plavat swim plávať
plage Strand plazx beach pláž
assiette Teller plita plate tanier  
fruit Frucht, Obst plod fruit ovocie
plat flach ploskju flat plochý
plus de mehr plus more viac 
pourquoi warum pocx why prečo
sous unter pod under pod
donner, rendre geben podat give dať, darovať
plancher, etáge Boden (innen);Stock podlog floor podlaha; poschodie 
lever heben podnimat lift zdvihnúť
ressembler aussehen wie... podobit look alike podobať sa na...
pareil gleich podobju alike podobný
amie, amoureuse Freundin podrugica girlfriend priateľka (chlapcova)
culottes Unterhose pod-sxtani underpants spodky, nohavičky
oreiller Kissen podusxka pillow vankúš 
train Zug poezd train vlak
regarder aussehen pogledit look pozerať
temps (pluie....) Wetter pogod weather počasie
attraper fangen poimat catch chytiť, chytať
monter zeigen pokazit show ukazať
moitié, demi halb pol half polovica
midi Mittag polden midday poludnie
champ Feld pole field pole
rayon Regal polka shelf polica
plein voll polnju full plný
minuit Mittenacht polnocx midnight polnoc
mettre,placer,poser legen, setzen polozxit put položiť
obtenir, devenir, acheter... erhalten, werden, kaufen... polucxit get dostať
recervoir empfangen polucxit receive dostať (dar)
souvenir (se), de erinnern (sich) pomnit remember pamätať (si)
aider, aide helfen, Hilfe pomoc help pomoc, pomôcť
lundi Montag ponedelek Monday pondelok
devant vorn, vor dem... popred in front of pred, vpredu
avoir mal, faire mal a verletzen,verletzt poranit hurt bolieť, ubližiť
port Hafen port port prístav
envoyer senden poslat send poslať
apres que nach posle after po (časovo)
dernier letzter posledju last posledný
lit Bett postel bed posteľ
avoir besoin de brauchen potrebit need potrebovať
enseigner lehren poucxit teach vyučovať
surface Oberfläche poverh surface povrch
tourner abbiegen povrot turn otočiť (sa)
en arriere,derriere hinter pozad behind za, pozadu
en retard, tard spät pozdju late neskoro 
laisser lassen pozvolit let nechať
droit, directement gerade pramju straight priamy
droit, a droit rechte Seite prav right side vpravo
vrai wahr pravdaju true pravdivý
exact korrekt, richtig pravilnju correct správne
avant vorher pred before pred (časom)
devant Vorderseite pred-bok front side predok
il y a ..... vor (Zeit) prede ago pred (časovo)
chose Ding predmet thing vec
a coté de neben pri beside vedľa, pri
ami Freund priatel friend priateľ
amoureux Liebhaber priatelic boyfriend kamarát (pre dievča)
raison Ursache, Grund pricxin reason dôvod
venir kommen pridit come prísť
arriver ankommen priehat arrive pricestovať
apporter bringen prinesit bring priniesť
atterir landen pristanit land (airplane) pevnina, zem; pristáť
essayer versuchen probat try skúsiť
probleme Problem problem problem problém
loin, absent weg procx away preč
boutique Laden prodalna shop obchod
boutique Laden prodalna store obchod
vendre verkaufen prodat sell predávať
poussiere Staub proh dust prach
s.v.p. bitte prosit please prosím
facile leicht (Arbeit...) prostju easy jednoduchy (ľahký)
espace (Welt)raum prostor space vesmír
drap (lit) Bettuch prostrina sheet plachta
poudre, poussiere Staub, Pulver prosxok powder prášok
contre gegen proti against proti
fil de fer Draht provod wire drôt
oiseau Vogel ptak bird vták
violet purpurrot purpurju purple fialový
lâcher gehen lassen puskit let go pustiť
lâcher loslassen puskit release vypustiť
vide, vider leer, leeren pustju empty prázdny
voyager reisen put travel cestovať, cestovanie
Q Q
R R
avancé, de bonne heure früh ranju early zavčas, skoro
plante Pflanze rastin plant rastlina
croître wachsen rastit grow rásť
fois mal raz times krát
comprendre verstehen razumit understand rozumieť
sage weise razumju wise rozumný
riviere Fluss reka river rieka 
couper schneiden rezit cut rezať
poisson Fisch riba fish ryba
riz Reis riz rice ryža
an Jahr rocx year rok
famille Familie rodzin family rodina
rose rosa rozovju pink ružový
main Hand ruk hand ruka
bras Arm ruka arm rameno
S S
sac, malle Tasche,Sack,Koffer sak bag taška
(......-)meme selbst sam self seba
seul allein samju alone samotný
compter zählen scxitat count počítať
seconde Sekunde sekund second sekunda
septembre September septembr September september
coeur Herz serce heart srdce
soeur Schwester sestra sister sestra
nord Nord sever North sever
escalier, marche Treppe shodis stairs schody
etre assis, s'asseoir sitzen, sich setzen sidit sit sedieť
sept, 7 sieben siem seven sedem 
semaine Woche siemden week týždeň
fort stark silaju strong silný
bleu; triste blau; traurig siniju blue modrý
fromage Käse sir cheese syr
gris grau sivju gray sivý, šedý
sauter hüpfen skacxit jump skočiť
verre Glas, gläsern sklo glass sklo; pohár
combien wieviel skolk how much? koľko
a travers durch skroz through cez 
sucre Zucker sladak sugar cukor
doux, douce süss sladju sweet sladký
suivant, prochain nächste sledju next vedľajší
pleurer, crier weinen slezit cry plakať
entendre hören slisxit hear počuť 
mot Wort slov word slovo
dictionnaire Wörterbuch slov-knig dictionary slovník
difficile schwerig slozxju difficult zložitý 
écouter zuhören slusxat listen počúvať 
drôle lustig smesxju funny smiešny
triste traurig smutju sad smutný
neige Schnee, schneien sneg snow sneh
avec mit so with s, so
jus Saft sok juice šťava, džús
sel Salz sol salt sol
sauce Sauce sous sauce omáčka
chambre a coucher Schlafzimmer spatilna bedroom spálňa
dormir schlafen spatit sleep spať, spánok
ensemble zusammen spol together spolu
sport Sport sport sport šport
milieu Mitte sred middle prostriedok
mercredi Mittwoch sredek Wednesday streda
moyen mittelmässig sredju medium priemerný
gare Bahnhof stancia station stanica
etre debout stehen stanit stand stáť (na nohách)
vieux alt starju old starý
commencer Start, starten start start vyštartovať
commencer beginnen startit begin začať
mur Wand stena wall stena
cent, 100 hundert sto hundred sto
table Tisch stol table stôl
arreter, cesser halten stopit stop zastaviť (sa)
côté Seite storon side strana
chaise Stuhl stul chair stolička 
siege Sitz stul seat sedadlo
pas Schritt stup step krok
samedi Samstag subotek Saturday sobota
sec trocken suhju dry suchý
soleil Sonne sunce Sun slnko
soupe Suppe sup soup polievka
marié verheiratet svadilju married vydatá; ženatý
frais, fraîche frisch svezxju fresh čerstvý
cochon Schwein svin pig prasa
porc Schweinefleisch svinivo pork bravčové
fou, folle verrückt sxalju crazy bláznivý
chapeau Hut sxapka hat klobúk
chapeau Kopfbedeckung sxapka head cover pokrývka hlavy, čiapka
cou Hals sxea neck krk
six, 6 sechs sxes six šesť
large, ample weit, breit sxirju wide široký
école Schule sxkol school škola
ficelle Schnur sxnur string špagát 
pantalon Hose sxtani pants nohavice  
chance Glück sxtastie luck šťastie
heureux glücklich sxtastju happy šťastný
quoi was, welcher... sxto what čo
bruit Lärm sxum noise hluk
T T
alors donc, puis dann tam-gda then vtedy  
y, la dort tam-gde that place tam
y, la dort tam-gde there tam
liquide flüssig tecxju liquid tekutina
télé Fernsehen televidenie T.V. televízia
corps Körper telo body telo
sombre, foncé dunkel temnju dark tmavý
température Temperatur temperatur temperature teplota
chaud warm teplju warm teplý
juste eng, knapp tesnju tight tesný
vous, tu, toi du, ihr, Sie ti you ty, vy
tirer ziehen tiagat pull ťahať
lourd schwer tiazxju heavy tažký
silencieux, tranquille ruhig tihju quiet tichý
chemise Unterhemd tilko undershirt tielko
gendre, espece Typ, Art tip type typ
mille, 1000 tausend tisicx thousand tisíc
pousser stossen tiskit push tlačiť
étoffe, chiffon Stoff, Lumpen tkan cloth handra
point (décimal) Punkt,(Dezimal.) tocxka point bodka
seulement nur tolk only iba, len  
graisse, gras Fett, fett tolstju fat tučný, tuk
épais,-se dick tolstju thick hrubý
tomate Tomate tomat tomato paradajka 
mince, maigre dünn tonkju thin tenký
cela, ça jener (dort) tot that tamten
aussi auch tozx also tiež
maintenant,présent jetzt, Gegenwart tper now teraz
secouer schütteln trasit shake triasť (sa)
herbe Gras trava grass trava
trois, 3 drei tri three tri
trottoir Gehsteig trotuar sidewalk chodník
tuyau, pipe Rohr, Pfeife trub pipe trubica
travail(-ler) Arbeit, arbeiten trud work práca
ici hier tugde here tu
ici hier tu-gde this place tu
ceci dieser (hier) tut this tento
présent Gegenwart tut-vrem present prítomnosť
dur hart tverdju hard tvrdý (aj: ťažký, zložitý)
solide festes Material tverd-materia solid pevná hmota, pevný
votre, vos, a toi... dein, euer, Ihr... tvoi your tvoj, váš
U U
apprendre lernen ucxit learn učiť sa
frapper schlagen udarit hit udrieť, naraziť
rue Strasse (in Stadt) ulca street ulica
évier Abwaschbecken umivalo sink umývadlo
laver (se) waschen (sich) umivat wash umývať (sa)
employer benutzen upotrebit use používať
bouche Mund usta mouth ústa
fatigué müde ustatju tired unavený
oreille Ohr usx ear ucho
serviette Handtuch utirak towel uterák
perdre verlieren utratit lose stratiť
matin Morgen utro morning ráno
étroit eng uzkju narrow úzky
V V
baignore Badewanne vana bathtub vaňa
cuire kochen varit cook variť
livre de cuisine Kochbuch var-knig cookbook kuchárska kniha
hier gestern vcxera yesterday včera
soir Abend vecxer evening večer
ville (grand) Stadt (grosse) velgrod city veľkomesto
grand gross velju big veľký
grand gross velju large veľký, rozsiahly
bicyclette Fahrrad velo bicycle bicykel
grandeur Grösse velost size veľkosť
dessus, haut Oberseite verh topside vrchná strana
retourner zurückkommen vernut come back vrátiť sa 
retourner zurückgehen vernut go back isť nazad
retourner, rendre zurückgeben, zurückkommen vernut return vrátiť (sa)
printemps Frühling vesna spring jar
branche Ast vetka branch haluz 
lien binden viazit tie uviazať
voir sehen vidit see vidieť
âge Alter viek age vek
couvercle Deckel vieko lid vrchnák; pokrievka
gagner gewinnen vigrat win vyhrať
fin de semaine Wochenende vikend weekend víkend
fourchette Gabel vilka fork vidlička
vin Wein vino wine víno
pendre hängen visit hang visieť, zavesiť
vent Wind vitr wind vietor
visa Visum viza visa viza
posséder besitzen vlasnit own vlastniť
propriétaire Eigentümer vlasnitel owner vlastník
cheveux Haar vlosis hair vlasy
encore wieder vnov again znovu
dedans; a l'intérieur de innerhalb vnutr inside vnútri
dedans; a l'intérieur de innerhalb vo in dnu 
eau Wasser voda water voda
tuyau d'eau Wasserrohr voda-trub water pipe vodné potrubie
conduire führen (Fahrzeug) vodit drive šoférovať
dehors, extérieur aussen, draussen von out von
dehors, extérieur aussen, draussen von outside vonku
demander fragen voprosit ask pýtať (sa)
huit, 8 acht, 8 vos eight osem
est Ost vostok East východ (strana)
voiture Wagen, PKW voz car auto
véhicule Fahrzeug voz vehicle vozidlo
air Luft vozduh air vzduch
temps, heure Zeit vrem time čas
tout ganz, alles vse all všetko, celý
toujours immer vsegda always vždy
tout jeder vsektor every každý
monde Welt vset world svet
mardi Dienstag vtorek Tuesday utorok
W W
Y Y
Z Z
séjour, salon Wohnzimmer zabavalna livingroom obývačka
oublier vergessen zabut forget zabudnúť
serrure, fermer a clef schliessen (mit Schlüssel); Schloss zaklucxit lock zamknúť
corridor, salle Vorraum, Halle zal hall chodba,hala
ouest West zapad West západ
fermer zumachen zavirit close uzavrieť, zatvoriť
demain morgen zavtra tomorrow zajtra
hallo hallo zdrav hello nazdar, haló
sain gesund zdrovju healthy zdravý
vert grün zelenju green zelený
légume Gemüse zelen-plod vegetable zelenina
terre Grund, Boden(aussen) zem ground zem, zemina
pomme de terre Kartoffel zembulba potato zemiak
terre Erde zemla Earth Zem (planéta)
miroir Spiegel zerkalo mirror zrkadlo 
regarder, veiller (be)wachen zgledit watch pozorovať
sembler scheinen ziavit seem zdať sa
hiver Winter zima winter zima (ročné obdobie)
mauvais schlecht zloju bad zlý
changer wechseln zmenit change zmeniť
savoir, connaître wissen, kennen znat know vedieť
date de naissance
anniversaire
Geburtstag zrodden birthday deň narodenia
lieu de naissance Geburtsort zrodmesto birth place miesto narodenia
dent Zahn zub tooth zub
animal Tier zver animal zviera
étoile Stern zvezd star hviezda
son Ton zvuk sound zvuk
frire in Pfanne braten zxarit fry vyprážať (pražiť)
estomac Magen zxeludok stomach žalúdok
femme Frau zxen woman žena
femelle weiblich zxenju female ženský rod, samica
veine Ader zxila vein žila
vivant, vie lebendig zxivju living živý, žijúci
vie Leben zxivot life život
jaune gelb zxoltju yellow žltý

 

 


=============================

home.gif (928 bytes)

 
Tu nie su kompletne ani aktualizovane preklady, na to si musite prelozit najnovsiu anglicku verziu

SLOVIO email, zadarmo.

Uzitocne odkazy:
www.townn.com    www.infodorf.ch    www.immortology.com 
www.ombudsmaninternational.com    
www.roofdir.com     www.imesto.sk 

kontakt:   info@slovio.com

 

UNIVERZI.GIF (5748 bytes)

66MEST02.GIF (5111 bytes) 66TOWN01.GIF (5043 bytes)

SLAVSK.COM Slavianstvo: stranka dla vse Slavianis. NEU-1.JPG (1717 bytes) CASI-1A.GIF (14484 bytes)

home.gif (928 bytes) nazad na hlavnu stranku

NEU-1.JPG (1717 bytes) 66TOWN01.GIF (5043 bytes) 66MEST02.GIF (5111 bytes)

SLOVIO email, zadarmo.